Given, Mass, m = 20 kgInitial velocity, u= 5 ms-1 Final velocity, v= 2 ms-1Work done = change in K. E. W = 12 mv2 - 12 mu2 = 12 m ( v2 - u2) = 12 x 20 x (22 - 52) = 10 (4-25) = -10 x 21 = -210 JHere, the negative sign implies the retarding nature of the applied force.
Radhe Exchange ID | Sign up & Register With Us to Get Your Online-ID in Two Minutes
Lords Exchange | Sign up & Register With Us to Get Your Online-ID in Two Minutes
Diamond Exch9 | Sign up & Register With Us to Get Your Online-ID in Two Minutes
Online Stationary Shopping
Freelance Jobs India
Website Hosting in Rs. 99/Year
FREE Dofollow Social Bookmarking Sites
Lords Exchange | Sign up & Register With Us to Get Your Online-ID in Two Minutes
Diamond Exch9 | Sign up & Register With Us to Get Your Online-ID in Two Minutes
Online Stationary Shopping
Freelance Jobs India
Website Hosting in Rs. 99/Year
FREE Dofollow Social Bookmarking Sites
Search
Latest Comments
Log in to comment or register here.